Pershaya Liga
Belarus
League level:
Second Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 456
- Foreigners: 42 Players 9.2%
- ø-Market value: €41k
- ø-Age: 22.3
Matchday 6 2015
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
FK Smo | 3:3 | Gorode | ||
Sun
May 24, 2015
- 10:00 AM
|
||||
300 · Oleg Cherepnev | ||||
Course of play | ||||
4' | 1:0 | |||
1:1 | 21' | |||
33' | 2:1 | |||
2:2 | 40' | |||
57' | 3:2 | |||
3:3 | 63' | |||
Atlant | 0:1 | Dnepr | ||
Sun
May 24, 2015
- 1:00 PM
|
||||
350 · Dmitri Evnevich | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 68' | |||
Slonim | 1:0 | FK Bar | ||
Sun
May 24, 2015
- 2:00 PM
|
||||
1.500 · Sergey Lobatsevich | ||||
Course of play | ||||
18' | ||||
74' | 1:0 | |||
Isloch | 1:1 | Zvezda | ||
Sun
May 24, 2015
- 2:00 PM
|
||||
150 · Denis Shcherbakov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 8' | |||
42' | 1:1 | |||
Lida | 2:0 | Rechit | ||
Sun
May 24, 2015
- 3:00 PM
|
||||
350 · Sergey Gorayutin | ||||
Course of play | ||||
12' | 1:0 | |||
28' | ||||
58' | 2:0 | |||
77' | ||||
FK Ber | 0:2 | Gomelz | ||
Sun
May 24, 2015
- 3:00 PM
|
||||
300 · Dmitriy Dolya | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 45' | |||
0:2 | 59' | |||
Orsha | 0:1 | Krumka | ||
Sun
May 24, 2015
- 3:00 PM
|
||||
1.300 · Pavel Koronets | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 75' | |||
Khimik | 2:3 | Smorgo | ||
Sun
May 24, 2015
- 3:00 PM
|
||||
700 · Viktor Shimusik | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 22' | |||
0:2 | 43' | |||
0:3 | 74' | |||
78' | 1:3 | |||
80' | 2:3 | |||
Table Pershaya Liga 2015
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Isloch | 6 | 12 | 14 | |
2 | FK Smorgon | 6 | 9 | 14 | |
3 | Dnepr Mogilev | 6 | 8 | 14 | |
4 | FK Lida | 6 | 3 | 12 | |
5 | Zvezda-BGU | 6 | 2 | 11 | |
6 | FK Bereza | 6 | 1 | 9 | |
7 | Gomelzheldor | 6 | 1 | 9 | |
8 | Krumkachi | 6 | -2 | 9 | |
9 | FK Baranovichi | 6 | -4 | 9 | |
10 | Slonim | 6 | 1 | 8 | |
11 | Atlant Kobrin | 6 | -3 | 6 | |
12 | Gorodeya | 6 | 0 | 5 | |
13 | Svetlogorsk | 6 | -3 | 5 | |
14 | Orsha | 6 | -6 | 4 | |
15 | Smolevichi | 6 | -6 | 3 | |
16 | Rechitsa | 6 | -13 | 1 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...